XABARNOMA

XX asr birinchi choragida Turkiston milliy matbuot sahifalarida islohotchilik g’oyalarining yoritilishi” mavzuidagi

Respublika ilmiy-amaliy anjumani to’g’risida

XABARNOMA

O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Qatag’on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi Sizni 2019 yil 10 oktyabrda o’tkaziladigan Respublika ilmiy-amaliy anjumanida ilmiy ma’ruza va axborotlar bilan ishtirok etishga taklif qiladi.

Anjumanning o’tkazilishiga asos bo’lgan me’yoriy hujjatlar: O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 25 fevraldagi 133-f-sonli farmoyishi.

Anjuman tashkilotchilari: O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Qatag’on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi, “Shahidlar xotirasi” jamoat fondi.

Anjumanning maqsad va vazifalari: 1. Mustamlakachilik zulmi ostida ezilgan millatni uyg’otishga, uning ongiga milliy birlik, erk va hurriyat hamda milliy taraqqiyot g’oyalarini singdirishga qaratilgan adabiy va publisistik asarlarni o’rganish;

2. Gazetalarda e’lon qilingan vatanparvarlik ruhi bilan sug’orilgan materiallarning xalq ijtimoiy-siyosiy tafakkurini uyg’otishdagi rolini belgilash;

3. Turkiston, Buxoro amrligi va Xiva xonligida amalga oshirilgan yangi usuldagi maktablar va boshqa ta’lim muassasalari to’g’risigi xabar va maqolalarning xalqni taraqqiy ettirish sohasidagi hayotbaxsh g’oyalarni targ’ib qilishdagi ahamiyatini ko’rsatish.

4. O’zbek xalqini chet mamlakatlardagi xalqlarning ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va ilmiy-texnik sohalarda erishgan ulkan yutuqlari bilan tanishtirishga hamda shu zaminda o’lkada ilmiy-madaniy, texnik taraqqiyot tajribalarini o’rganish va milliy maorifni isloh qilish muammosini ijobiy hal qilish yo’llarini ommalashtirish va h.k.z.larga qaratilgan maqolalar va safarnomalarning ma’rifiy-targ’ibotchilik ahamiyatini o’rganish.

5. O’sha davr milliy matbuotidagi siyosiy-ijtimoiy publisistika namunalarining xalqda ijtimoiy ongning shakllanishidagi roli va ahamiyatini o’rganish.

Anjumanning ilmiy yo’nalishi: O’zbekistonning mustamlakachilik davri tarixi va tarixshunosligi, maorif va fani, adabiyot, jurnalistika, publisistika, jamiyatshunoslik.

Muhokama qilinadigan muammolar:

1. O’zbek xalqining milliy uyg’onishi, ijtimoiy zulm iskanjasidan qutulishi, erk va hurriyat, milliy birlik va taraqqiyot bayrog’i ostida birlashuvida XX asrning birinchi choragidagi matbuotning o’rni va roli;

2. O’lka milliy matbuotining milliy uyg’onish davri adabiyotiga ta’siri;

3. Milliy matbuot nashrlarining maktab, maorif, milliy tarix, istiqbol muammolarini yoritishdagi ahamiyati;

4. Ilk milliy nashrlarning o’zbek matbuoti va adabiyotiga ta’siri.

Anjumanning ishchi tillari: o’zbek va rus tillari

Anjumanda ishtirok etish uchun talabnoma va maqolalar matni 2019 yil 16 sentyabrgacha qabul qilinadi.

Anjumanga taqdim etiladigan ma’ruzalarga qo’yiladigan talablar:

- ma’ruzalar yuqorida bayon qilingan masalalar doirasida;

- shu vaqtgacha mutaxassislar tomonidan ishlanmagan yoki yetarli darajada ishlanmagan muhim masalalarga bag’ishlangan, shuningdek,

- turli manbalardan oshkora ko’chirib olinmagan bo’lishi;

- universitet, institut yoki kafedra rahbarlarining yozma tavsiyalari bilan birga yuborilishi lozim.

Anjuman materiallari quyidagi tartibda rasmiylashtiriladi:

– maqola matni anjuman mavzusiga mos bo’lib, muammo dolzarb, ilmiy-amaliy ahamiyatga ega va yangi faktik materiallar asosida yoritilgan bo’lishi lozim;

– hajmi A4 formatda, 14 o’lchamli shriftda, 6 betgacha, Times New Roman (o’zbek yoki rus tillarida), qatorlar orasi 1,5 intervalda, yuqori va pastdan 2 sm, chapdan 3 sm va o’ngdan 1,5 sm oraliqda xoshiya tashlangan holda tayyorlanadi;

– maqola sarlavhasi yuqoridan 2 interval tashlab yoziladi, muallif familiyasi va ism-sharifi, ilmiy darajasi va lavozimi sarlavha ostida (o’rtada), uning ostida muassasa nomi ko’rsatiladi;

– foydalanilgan manbalar ro’yxati maqola oxirida tartib raqami bilan beriladi, manbalarga havolalar (snoska) matn ichida kvadrat qavsda [1; 28] shaklda berilishi talab etiladi;

– maqola matni tahrir qilingan holda 1 nusxada, elektron shakli CD diskda Tashkiliy qo’mitaga ko’rsatilgan muddatgacha topshiriladi. Materiallar elektron shaklda quyida ko’rsatilgan E-mail manzili bo’yicha ham qabul qilinadi;

– Tashkiliy qo’mita tomonidan tanlab olingan ilmiy maqolalar to’plam shaklida nashr etilishi rejalashtirilmoqda.

Matnlarda uslubiy yoki imloviy xato va tuzatishlar mavjud bo’lsa, noto’g’ri rasmiylashtirilsa talabga javob bermaydigan ish sifatida qabul qilinmaydi.

Tashkiliy masalalar bo’yicha qo’shimcha ma’lumotlar olish uchun quyidagi manzilga murojaat qilish mumkin:

Toshkent shahri, Navoiy ko’chasi, 69-uy, Qatag’on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi ma’muriyati.

Telefonlar: + (998-71) 244-29-40; +(998-71) 241-85-56 (M.Zikrullaev)

Faks: + (998-71) 244-29-40; +(998-71) 241-85-56

E- mail: info@muzey-xotira.uz